Ana Sayfa İletişim
Sakarya Hava Durumu

SAKARYA

Faydalı Linkler
Zeki HACIİBRAHİMOĞLU (Avukat)

02.03.2015  

BOŞ KONUŞMA SANATI                       

Güzel konuşabilmek, insanın okuma alışkanlığına bağlı olarak kelimelere hâkim olup onları sözle besleyip süsleyebilmesi ile birlikte Allah vergisi bir yetenektir de aslında. Çünkü hitap edebilmek bir sanattır ve sanat Allah tarafından insanlara bahşedilmiş bir yetenektir. Bu sebeple, ne kadar çabalarsa çabalasın insan hitap edebilme yeteneği yoksa kurduğu cümleler muhatabına ulaşmadan yok olur evrende. 
Bir de boş konuşabilmek vardır ki herkes bunu yapar aslında. Fakat bir takım insanlar vardır ki boş konuştuğu halde sesinin tonunu ve vurgularını ustaca ayarlayarak kendilerini dinletmeye çalışırlar. Kurdukları cümlelerin arasında bağlantı yoktur, anlam yoktur, ruh yoktur. Fakat öğrendikleri birkaç süslü kelimeyle öyle vurgulu konuşurlar ki insanlara çok önemli bir şey anlattıklarını düşündürürler. Böyle insanlar okumazlar, dinlemezler, sadece kulak misafiri olurlar ve işin en ilginç kısmı ise her konuda bir şey biliyor olmalarıdır. Öyle derindir ki bilgileri hepsi tecrübe eseridir nasıl oluyorsa.
Boş konuşan insanların kendilerine inanılmaz bir güveni vardır. Öyle ki kudretli cümleler kurma pahasına ağızlarından çıkanı kulakları duymaz ve bir anda yerle bir olur dünyaları. Etraflarındaki boş dinleyiciler hemen sırt çevirir kendilerine. Şaşırır kalırlar ve o zamana kadar yapamadıkları bir şeyi yapmaya başlarlar yapabilirlerse; DÜŞÜNMEK…
İşte boş konuşan insanlar ile güzel konuşabilen insanlar arasındaki temel fark düşünmektir. Güzel konuşan insan düşünür tartar ve aklının terazisinden geçirdiği cümlesini dilde özetler. Boş konuşan insan ise adeta kusar cümlelerini hiç düşünmeden. Bu sebeple önemlidir düşünmek güzel konuşabilmek için. Biz de sözü fazla uzatmadan bitirelim o vakit güzel bir şekilde…
“Söz insanın terazisidir, fazlası ziyan, azı vakardır.”

                                                                                                                          

  

     

*Yazarımıza görüş ve önerilerinizi zekihaciibrahimoglu@hotmail.com.tr e-posta adresi aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 

 
B&G Tüm hakları saklıdır ve tüm içeriğine ait lisans ve telif hakları T.C yasalarınca korunmaktadır. İzinsiz kopylanması veya yayınlanması yasaktır.